خواص و انواع چاي


چاي يک نوشيدني حاوي کافئين ميباشد که با خيساندن بـرگـهـاي گياه کامليا سيننس (CAMELLIA SINENSIS) در آب داغ تـهيه ميگردد. کشورهاي عمده توليد کننده چاي عبارتند از: چين، هند، بنگلادش، پاکستان، ايران، کره، ســريلانکا، تايوان، ژاپن، استراليا، آرژانتين، کنيا، اندونزي و نپال.   
برگهاي چاي پس از چيدن مانند سيبي که در معرض هوا قرار ميگيرد تغيير رنگ ميدهد، خيلي سريع پژمرده شــده و اکسيده ميگردند. علت آن تخمير آنزيمي است که باعث تجزيه کلروفيل و آزاد شدن تانين برگهاي چاي ميگردد. چاي به 4 گروه بر اساس درجه و مدت زمان اکسيداسيون
برگ هـاي چــاي تـقسيم بندي مي شود. در واقـــع رونــد اکسيـداسيــون در هــر گــروه در مـــرحــله خاصي با خارج ساختن آب برگها توسط حرارت دادن متوقف ميگردد. 

1- چاي سياه (BLACK TEA):
 روند توليد آن به اين نحو مي بـاشد که برگهاي چاي را پس از برداشت آن در دما و رطوبت کـنـتـرل شـــده رهــا مي کنــنــد تــــا اکسيد گردد.
  اکسـيـداسيـون در چاي سبز قابل ملاحظه بوده و مدت آن 2 هفته تا يک ماه بطول مي انجامد. سـپس برگـهاي چاي خشک مي گــردند تا رونداکسيداسيون متوقف گردد. چاي سـياه نـســبت به انواع ديگر کافئين بيشتري دارد به همين خاطر طعم آن قويتر ميباشد. اما بر خلاف چاي سبز،
چاي سياه طعم خودرا پس از گذشت سالها از تاريخ توليد حفظ ميکند. اين نوع چاي متداولترين و پر مصرف ترين نوع چاي در دنيا ميباشد. 

2-چاي سبز(GREEN TEA):
 رونـد اکـسـيداسيون در ايـن نوع چاي پس از حداقل اکـسيد شدگي متوقف مي گـردد. پـس از چـيـدن بـرگ هــاي چـاي سـريـعا بـا بـخـــار آب داغ آنزيمهاي اکسيد کـنـنـده موجود در برگهاي چاي را از ميان بـرده و سـپـس بـرگها را خشک مي کنند. در واقـع در چـاي ســــبز مرحله اکسيداسيون حذف مي گردد. اين نوع چاي طعم ملايم و گياه مانندي دارا بوده و بيشتر در چين و ژاپن مصرف ميگردد.  

3- چاي اولانگ(OOLONG):
 اولانـگ بـه مـعـــني اژدهاي سبز مي بـاشد و مرحله اکسيداسيون آن 2 تا 3 روز بطول مي انجامد. اين چاي نيز در چين و ژاپن مصرف مي گـردد.
 
4- چاي سفيد(WHITE TEA):
در تهيه آن از برگهاي تازه روئيده (جوانه ها) چاي استفاده ميگردد که اکيسد نيز نميگردند. بيشترين اثر ضد سرطاني را اين نوع چاي به خود اختصاص داده است. اين چاي در چين مصرف ميگردد. 

انواع ديگر چاي بر حسب ترکيبات آن

* چاي يخ (ICED TEA):
معمولا به چاي اندکي ليمو ترش و شـيـره ذرت اضـافـه شــده و درون فنجان حاوي يخ ريخته شده و سرو مي گردد. 

* سبک انگليسي(ENGLISH STYLE):
در اين روش چاي همراه با خامه و ليمو ترش سرو ميگردد. 

* بوبا (BUBBLE TEA،BOBA):
اين نوشيدني تشکيل گرديده از چاي يخ، شـير و گوي هاي صمـغ مـانـنـدي کــه بــــه مرواريد موسوم بوده و از گياه تاپوئيکا تهيه ميگردد. 

 * چاي کيسه اي (TEA BAG):
در چـاي کـيــســه اي از خاک چاي استفاده ميگـردد کــه از نظر دوستاران چاي زياد محبوب نميباشد.

* در فرهنگهاي مختلف چاي را همراه با مواد گوناگوني مصرف ميکنند مانند:هل، شکر، عسل، ليمو ترش، شير، مرباي ميوه ها و چاشني هاي ديگر. 

ترکيبات تشکيل دهنده چاي  

1-کافئين.

2- تيوفيلين (THEOPHYLLINE):

اين ماده ساختاري همچون کافئين دارد که هم در چاي سبز و هم سياه موجود ميباشد. اثرات آن در بدن عبارت است از: 
شل کردن عضلات نايژه هاي ريه، افزايش جريان خون کليه ها، افزايش انقباض پذيري و کارايي عضلات قلب، افزايش ضربان قلب، کاهش فشار خون و اثرات ضد التهابي.

3- تانين (TANNIN):
 يک پلي فنول تلخ مزه ميباشد. که اثر آن در بدن آرام بخشي سيستم عصبي مرکزي انسان ميباشد. يک عيب تانن اين است که از جذب مواد معدني به ويژه آهن ممانعت ميکند.

4- تيانين (THEANINE):
 در چاي چندين آمينو اسيد وجود دارد اما بيشترين ميزان اسيد آمينه چاي را تيانين تشکيل ميدهد. عمده طعم چاي به خاطر وجود همين ماده است. 

5- کاتچين(CATECHIN):
 اين ماده بسيار مفيد بوده و براي سلامتي بسيار سودمند است. کاتچين در چاي سبز و سياه وجود داشته اما ميزان آن در چاي سبز بيشتر ميباشد. اثرات آن در بدن عبارتند از:

ضد سرطان ميباشد، کاهش دهنده کلسترول خون، يک آنتي بيوتيک و آنتي ويروس قوي، جلوگيري از افزايش يافتن فشار خون و جلوگيري از افزايش يافتن قند خون.

6- ويتامينهاي E,C,B COMPLEX:
ويتامين اي يک آنتي اکسيدان قوي ميباشد که براي بدن بسيار مفيد است. ويتامين سي کاهش دهنده استرس بوده و علايم سرماخوردگي را نيز تقليل ميدهد. ويتامين ب کمپلکس کمک ميکند به متابوليسم کربوهيدراتها.

7- فلورايد و فلووانوئيد (FLAVONOID):
فلورايد در استحکام دندان و فلووانوئيد از ايجاد بوي بد دهان پيشگيري کرده و همچنين ديواره عروق خوني را تحکيم ميکند

8- همچنين چاي حاوي فيبر، کربوهيدرات، ليپيد و کاراتنوئيد نيز ميباشد. 

* چاي يک محرک است و يا يک آرام بخش؟

هر دو. چاي تا پيش از 2 دقيقه از دم کشيدن اثر محرک دارد اما پس از اين مدت بتدريج از خاصيت محرک بودن آن کاسته شده و به خاصيت آرام بخشي آن افزوده ميگردد. پس از گذشت 5 دقيقه از دم کشيدن چاي کاملا به يک آرام بخش مبدل ميگردد. 
هر دو نوع چاي سياه و سبز براي سلامتي انسان مفيد ميباشند اما چاي سبز بسبب آنکه عمل اکسيداسيون روي برگهاي آن صورت نگرفته خاصيتش از چاي سياه بيشتر است.

 فوايد چاي براي سلامتي بدن   

  1- پيشگيري، تسکين علايم و تسريع بهبودي سرماخوردگي و آنفولانزا. 
 2- پيشگيري از بوي بد دهان. 
 3- پيشگيري و کاهش اثرات ديابت نوع دوم
  4- کاهش علايم مواد حساسيت زا.  
   5- کاهش علايم عارضه پارکينسون. 
    6- گسترش عفونت ويروس HIV را در بدن کاهش ميدهد.  
    7- حفظ کننده تعادل مايعات بدن ميباشد.   
     8- رفع خستگي و استرس. 
9- پيشگيري و التيام درد بيماري آرتروز. 
10- پيشگيري از عارضه پوکي استخوان.
11- آسيبهايي که سيگار به DNA وارد مي آورد را کاهش ميدهد.
12- کند کننده روند پيري.  
13- جلوگيري از لخته شدن خون. 
14- يک ضد ويروس و ضد باکتري.
15- افزايش متابوليسم و کمک به کاهش وزن.
16- افزايش کارايي سيستم ايمني بدن.
17- اثرات ضد التهابي دارد.  
18- تصفيه خون و کنترل فشار خون و کلسترول .
19- پيشگيري از اختلالات پوستي .

شما عزيزان مي توانيد با استفاده از قسمت بالاي صفحه كه مخصوص سايت تنظيم شده،با مطالب كلي سايت ارتباط داشته باشيد.
نظرات،پيشنهادات و انتقادات خود را در باب مطالب وبلاگ و وضعيت ظاهري آن براي ما از طريق ارسال نظر بفرستيد.
در صورت مشكل فني در لينك هاي وبلاگ و يا هر گونه مشكل در مطالب وبلاگ و ساير مشكلات مربوطه يا از طريق ارسال نظر و يا قسمت تماس با ما مي توانيد موضوعات خود را ارسال كنيد.تهيه و تنظيم شده توسط سايت دنياي علمي ، آموزشي و سرگرمي


کلمات کليدي : ،،،،،،،،،،،،،،