مسموميت غذايي


گاهي اوقات غذاهايي که در ظاهر بسيار خوشمزه و هوس انگيز هستند، ممکن است واقعاً برايتان بد و خطر آفرين شوند. بله، حتي جذابترين و خوشايندترين غذاها هم ممکن است باعث مسموميتتان شود. و اغلب افراد خيلي دير اين مسئله را متوجه مي شوند. 
براي جلوگيري از مشکلات گوارشي، ببينيد چه غذاهايي براي شما خطرآفرين هستند و ممکن است مسمومتان کنند و راه هاي مقابله با مسموميت را ياد بگيريد. 

مسموميت غذايي چيست؟ 

سالانه تقريباً 20 درصد افراد دچار مسموميت غذايي مي شوند. مسموميت غذايي معمولاً وقتي اتفاق مي افتد که شما ماده ي غذايي را استفاده کنيد که به يکي از باکتري هاي مضر براي بدن انسان (پاتوژن هاي مضري که در روده ي حيوانات زندگي مي کنند)، انگل (موجودات زنده ي ميکروسکوپي که ممکن است در غذاي ما زندگي کند) يا ويروس ها (مثل هپاتيت A که از طريق غذا به بدن انسان منتقل مي شود) آلوده شده باشد. 

غذاهاي آلوده   


مواد غذايي مي تواند در هنگام کشت، عمل آمدن يا استفاده آلوده شود. اگر باکتري هاي موجود در روده ي حيوانات سالم با گوشت يا مرغ هنگام فراهم آوري تماس يابد، گوشت آلوده خواهد شد. اگر سبزيحات توسط آبي که با کود يا فاضلاب آلوده شده است شسته شود، ممکن است آلوده به انواع باکتري ها، ويروس ها و يا انگل هاي مضر براي بدن حيوان شود. يا اگر غذايي غير مسموم با شخصي آلوده به بيماري يا غذاي آلوده اي تماس يابد، به سرعت آلوده خواهد شد. و حتي مواد و موجودات ناسالم موجود در خاک يا آب نيز مي تواند باعث آلوده و مسموم شدن مواد غذايي شود. 

غذاهايي که بايد مراقبشان باشيم:

هرگونه گوشت قرمز، مرغ يا ماهي و صدف خوراکي نپخته
آبي که کلر به آن زده نشده باشد
شير يا مايونيز که خارج يخچال نگهداري شده باشد يا تاريخ مصرف آن گذشته باشد

مسموميت باکتريايي

از آنجا که باکتري ها يکي از مهمترين دلايل مسمويت هاي غذايي هستند، خوب است که بيشتر با آنها آشنا شده و محل رشد و نمو آنها را ياد بگيريم. باکتري هايي که باعث مسموميت غذايي مي شوند در روده ي حيوانات ناسالم به وجود آمده و از طريق مدفوع به خاک منتقل مي شوند و سم و ميکروبي را که ما با آن مسموم مي شويم را به وجود مي آورند.

سالمونلا:
اين باکتري در روده حيوانات و پرندگان زندگي مي کند. 

نحوه ي انتشار:  
گوشت گاو، گوشت مرغ و پرندگان خام و نپخته 
تخم مرغ   
شير پاستوريزه نشده 
سبزيجاتي که با مواد غذايي ناسالم تماس داشته است 
غذاي پخته اي که با غذايي آلوده به اين باکتري برخورد داشته باشد

علائم:
عوارض جانبي مسموميت با سالمونلا که معمولاً 6 تا 48 ساعت پس از خوردن غذاي آلوده ظاهر مي شود شامل اسهال، تب، دل پيچه، حالت تهوع و استفراغ مي باشد.

اسکريچا کولي
اين پاتوژن در روده و مدفوع گاوهاي سالم زندگي ميکند.  

نحوه ي انتشار: 
گوشت خام گاو    
شير پاستوريزه نشده     
آب سيب يا شربت سيب پاستوريزه نشده 
آب آلوده به فاضلاب
سبزيجات و ميوه جات نپخته  
برخورد نزديک با فرد آلوده به اين باکتري

علائم:
مبتلايان علائمي از قبيل اسهال خوني و دل پيچه هاي شديد خواهند داشت که معمولاً پس از 7 روز ظاهر مي شود. با اينکه در بيشتر اين موارد مسموميت خود به خود از بين مي رود، اما درصد کمي از اين بيماري ممکن است منجر به سندرم هموليتيک اورميک شود که باعث آنمي و نارسايي هاي کليوي مي شود.

کلستروديوم بوتولينوم (بوتوليسم) 
اين باکتري نادر ولي خطرناک و کشنده زماني براي انسانها زيان مي آفريند که هاگ آن در يک محيط بي اکسيژن يا کم اسيد سم درست کند.

نحوه ي انتشار: 
بسته بندي نادرست بعضي موادغذايي مثل لوبيا سبز، قارچ، اسفناچ، زيتون، گوشت گاو و ماهي در خانه
کنسرو شدن نادرست موادغذايي در کارخانه ها   
نگاه داشتن موادغذايي بسته بندي شده در دماي اتاق براي ساعاتي طولاني

علائم:  
علائم آن 12 تا 36 ساعت بعد از هضم غذاي مسموم ظاهر مي شود. برخلاف ساير باکتري ها، اين باکتري به سيستم عصبي آسيب رسانده و باعث تاري ديد، خستگي پلک، اختلال در صحبت کردن، سختي در بلعيدن غذا، دشواري تنفس، ضعف عضلاني، و فلج مي شود. اگر سريعاً تحت درمان قرار نگيرد، ممکن است حتي به مرگ بينجامد.

کامپيلوباکتر جيجوني (کامپيلوباکتريوسيس) 
اين باکتري يکي از مهمترين عوامل اسهال آور مي باشد.

نحوه ي انتشار:
مرغ خام و نپخته
آب آلوده     
شير پاستوريزه نشده
صدف هاي خوراکي  
گوشت خام و نپخته 

علائم:
بعد از 2 تا 5 روز وارد شدن اين باکتري به بدنتان مي توانيد انتظار اسهال خوني شديد، دل پيچه، تب، و سردرد داشته باشيد که همه ي اينها پس از 10 روز خودبه خود و بدون استفاده از درمان هاي پزشکي برطرف خواهد شد.  

ليستريا مونوسيتوژن (ليستريوسيس)  
باکتري است که خيلي بايد مراقب آن باشيد.
 
نحوه ي انتشار: 
لبنيات
آب آلوده   
شير پاستوريزه نشده 
گوشت قرمز، مرغ و ماهي نپخته و خام
سبزيجات خامي که با کودهاي آلوده حاصل آمده باشد

علائم:   
بين 2 تا 30 روز پس از خوردن غذاي مسموم، علائمي شبه آنفولانزا مثل تب و لرز و حالت تهوع به سراغ فرد خواهد آمد.

مسموميت انگلي
اکثر انگل هايي که در غذاها زندگي مي کنند، کرم ها و تخمک هاي کوچک و ميکروسکوپي هستند که از غذا به بدن انسان منتقل شده و در آنجا به زندگي خود ادامه مي دهد. 

توکسوپلاسما گوندي (توکسوپلاسموسيس)  
اين انگل در تخمک هاي آلوده به توکسوپلاسما در خاک يا ساير مکان هاي آلوده موجود است. 

نحوه ي انتشار:   
بردن دست به دهان پس از باغباني يا بازي در زمينهاي خاکي     
تميز کردن مدفوع گربه
خوردن يا لمس کردن گوشت خام به خصوص گوشت خوک، گوسفند 

علائم:
بيش از 10 درصد از افراد ممکن است به اين انگل آلوده شوند و اکثر آنها علائمي از خود بروز نمي دهند چون سيستم دفاعي بدن خود با آن مقابله مي کند. اما درصورت بروز، علائمي شبه آنفولانزا خواهند داشت و از چند روز تا چند هفته طول خواهد کشيد.  

تريچينلا اسپيراليس (تريچينوسيس) 
اين کرم ميکروسکوپي که باعث مسموميت مي شود در خرس، حيوانات وحشي و به ويژه خوک يافت مي شود.  
 
نحوه ي انتشار:  
گوشت نپخته به ويژه گوشت خوک
وقتي اين کرمها داخل بدن شما شود، وارد روده شده و در آنجا توليدمثل مي کند.  

علائم:
بعد از 1 تا 7 روز از ورود اين کرم به بدنتان دچار دردهاي شکمي، اسهال، تب و لرز، درد عضلاني، و پف کردن دور چشمها خواهيد شد. اگر کرمها داخل ديافراگم هم شوند ممکن است به درد قفسه ي سينه هم دچار شويد. اگرچه در اکثر موارد اين مسئله خودبه خود برطرف مي شود، اما در مواردي قرصي به نام مِبِندازول تجويز مي شود. 

راه هاي پيشگيري

اکنون تصور خواهيد کرد که بايد در يک حباب استرليزه شده زندگي کرده و ديگر چيزي نخوريد. اما عجله نکنيد. در اينجا نکاتي براي پيشگيري از مسموميت هاي غذايي را براي شما بيان مي کنيم.

خود را پاکيزه نگاه داريد.  قبل از غذاخوردن، درست کردن غذا يا استفاده از توالت دستهاي خود را بشوييد.

غذاهايتان را تفکيک کنيد.  غذاهاي خام و نپخته را از غذاهاي پخته شده کاملاً دور و جدا نگاه داريد.

غذاهاي گرم را گرم، و غذاهاي سرد را سرد نگاه داريد.  باکتري ها در دماي بين 40 تا 140 درجه ي فارنهايت تکثير مي شوند. پس سعي کنيد غذاها را در دمايي بالاتر يا پايين تر از اين دما نگاه داريد.  

غذاها را کامل گرما دهيد.  غذاها به ويژه گوشت را تا دماي 160 درجه ي فارنهايت بپزيد و براي گرم کردن دوباره ي غذاها تا 165 درجه به آنها گرما دهيد.

براي درست کردن غذا از تخته هاي مناسب استفاده کنيد.  رويه ي ميز بهتر است پلاستيکي يا مرمري باشد تا چوبي چون چوب محلي براي جذب باکتري ها و ميکروب هاي است و شستشوي آن هم دشوار است. 

غذاها را درست سرد کنيد.  غذاها را به سرعت سرد کنيد تا باکتري ها نتوانند در آن رشد کنند. از نگاه داشتن غذاهاي فاسد شدني در دماي اتاق براي مدتي طولاني جداً خودداري کنيد.

براي گوشت خام از چاقوهاي مجزا استفاده کنيد.  براي خرد کردن گوشت از چاقو يا تخته کار مخصوص استفاده کنيد.

روش هاي درمان

در اکثر موارد مسمويتهاي غذايي که علائم آن اسهال و استفراغ است راهي که توصيه ميشود استفاده ي زياد از آبميوه و آب و غذاهاي مايعي است. براي اينکه اين مسموميت به اطرافيان هم سرايت نکند بهتر است از داروخانه قرصهاي ضد-استفراغ تهيه کنيد.  اما در موارد زير بهتر است به پزشک مراجعه شود: 
اسهالي که بيش از 24 ساعت طول بکشد.
استفراغي که بيش از 12 ساعت طول بکشد
مشاهده ي خون در مدفوع    
تب ماندگار

از غذاها لذت ببريد 

مسموميت غذايي چيزي است که تا مي توانيد بايد از آن جلوگيري کنيد. البته ممکن است تصور کنيد که غذاخوردن ارزش آن را ندارد که دچار اينهمه مشکل شويد، اما ميدانيد که براي زنده ماندن ناچار به غذاخوردن هستيد. تنها کاري که بايد انجام دهيد اين است که توجه بيشتري به آنچه مي خوريد داشته باشيد .


شما عزيزان مي توانيد با استفاده از قسمت بالاي صفحه كه مخصوص سايت تنظيم شده،با مطالب كلي سايت ارتباط داشته باشيد.
نظرات،پيشنهادات و انتقادات خود را در باب مطالب وبلاگ و وضعيت ظاهري آن براي ما از طريق ارسال نظر بفرستيد.
در صورت مشكل فني در لينك هاي وبلاگ و يا هر گونه مشكل در مطالب وبلاگ و ساير مشكلات مربوطه يا از طريق ارسال نظر و يا قسمت تماس با ما مي توانيد موضوعات خود را ارسال كنيد.تهيه و تنظيم شده توسط سايت دنياي علمي ، آموزشي و سرگرمي


کلمات کليدي : ،،،،،،