مواد غذايي مضر براي همه رژيم ها


اين روزها آنقدر تعداد رژيم هاي غذايي که در کتاب ها و يا بر روي سايت هاي اينترنتي وجود دارند، زياد شده اند که به سختي مي توان از ميان آنها يکي را انتخاب کرد. ما نمي خواهيم بگوييم که در هنگام رژيم بايد از چه غذاهايي استفاده کنيد؛ بلکه قصد داريم تا شما را با غذاهايي آشنا کنيم که بايد حتي الامکان در هر نوع رژيمي از آنها پرهيز کنيد. 

براي انتخاب بهترين رژيم غذايي ابتدا بايد ببينيد که کداميک از برنامه هاي غذايي با نحوه زندگي و سلايق شخصيتان هم خواني دارند. همچنين استفاده از مواد "طبيعي" ( باز هم تاکيد مي کنم: طبيعي نه مصنوعي) از اهميت ويژه اي برخوردار ميباشد.  

همه ما از چيزهايي خوشمان مي آيد و برخي چيزها را دوست نمي داريم.... و بسياري از اين خوش آمد ها و نيامد ها از زمان کودکي به همراه ما هستند.

امروزه دنياي تبليغات و تجارت غذا و نوشيدني مشکل اساسي به نام "چاقي" را به وجود آورده اند، درست همانطور که کارخانه هاي توليد توتون و تنباکو دليل اصلي ايجاد سرطان ريه هستند! زماني که در رژيم هستيد و قصد داريد وزن خود را کاهش دهيد، بايد از انتخاب هاي هميشگي زير خودداري نماييد.

 هر نوع فراورده مصنوعي. هر غذايي که طي فرايند هاي شيمياي و صنعتي درست شده باشد. اين محصولات شامل افزودني ها و مواد شيميايي هستند که روند طبيعي گوترش را با اختلال مواجه مي سازند. براي مثال مي توان به تما کنسروها و غذاهايي که براي مدت زماني بيشتر از يک ماه در سوپر مارکتها سالم مي مانند، اشاره کرد.  

هر نوع غذاي چربي دار. اين نوع غذاها شديد ترين آسيب ها را به بدن وارد مي آورند. زمانيکه گرسنه هستيد آنها را با اشتهاي زياد و به سرعت مي خوريد. متاسفانه اين نوع غذاها داراي ترکيباتي هستند که بدن شما هيچ نيازي به آنها ندارد. از اين نوع مواد مي توان به چربي هاي ترانس بالا که در نوشابه هاي گازدار ديده مي شوند اشاره کرد. اين نوع نوشابه ها شامل مقادير زيادي پروتئين و کربوهيدرات نيز مي باشند، در ضمن سرشار از کالري نيز هستند. يک وعده معمولي "فست فود" در حدود 1000 کالري بيش از ساير وعده هاي غذايي در بردارد و پس از گذشت 2 ساعت نيز مجددا احساس گرسنگي در شما ايجاد مي کند.   

هر غذاي سرخ شده. اين موارد شامل سيب زميني سرخ کرده معروف و گوشت و مرغ سرخ کرده مي شود. برخي از شيريني ها نيز شامل اين گروه مي شوند به ويژه شيريني هاي شرقي. اين مواد رژيم غذايي را از بين ميبرند، باعث ترشح بيش از اندازه انسولين مي شوند، و هيچ راهي براي کاهش وزن باقي نمي گذارند. 

انواع چربي هاي چند اشباعي و روغن هاي حيواني. ما نمي گوييم که چربي را به طور کامل از رژيم غذايي خود حذف کنيد، بلکه فقط بايد انتخاب صحيحي از آنها داشته باشيد. مي توانيد انواع مناسب آنها را در ماهي، برخي از سبزيجات، و برخي فراورده هاي لبني ( که داراي امگا 3 مي باشد) دريافت کنيد. 

آرد سفيد. هيچ خاصيت خوبي در اين ماده وجود ندارد. بايد توجه داشته باشيد که آرد گندم و غلات با آرد سفيد تفاوت هاي اساسي دارند. مي توانيد هر چقدر که مي خواهيد از اين دو مورد مصرف نماييد، اما نبايد از آرد سفيد استفاده کنيد. آرد سفيد از جمله مواد غذايي است که باعث ايجاد ناهماهنگي در سيستم گوارشي شما مي شود. کارخانه هاي آردسازي به اين دليل دست به توليد يک چنين آردي زدند که هيچ گاه خراب و يا فاسد نمي شود؛ اما حشره ها هم مي دانند که کداميک بهتر است، آنها هيچ گاه وارد آرد سفيد نمي شوند و ترجيح مي دهند هميشه به آرد غلات حمله کنند.

 شکر سفيد. اين ماده برادر زاده همان کربوهيدراتي است که در بالا به آن اشاره شد و داراي هيچ گونه ارزش غذايي خاصي نمي باشد. جايگزين هاي بسيار زيادي براي آن وجود دارد که از جمله آن مي توان به شکرهاي طبيعي اشاره کرد که مانند خودتان طبيعي هستند.

 مايونز و مشتقات آن. هر چند خيلي خوشمزه هستند و غذاها را نيز بسيار خوشمزه مي کنند، اما تحت تاثير فرآيند هاي شيميايي بسيار زيادي قرار مي گيرند و با ارزانترين و بي کيفيت ترين روغن ها تهيه شده و حاوي مقادير زيادي نگهدارنده مي باشد. مايونز داراي تخم مرغ هم هست،  و به اين دليل که براي مدت زيادي در قفسه هاي سوپر مارکت باقي مي ماند، داراي هيچ گونه خواصي نبوده و براي هيچ گونه رژيم غذايي مناسب نمي باشد. البته ميتوانيد هر چند وقت يکبار ميزان بسيار کمي از آنرا استفاده نماييد.

نوشيدني هاي کافئين دار . اين نوشيدني ها شامل قهوه ، چاي سياه ، نوشابه هاي گاز دار  ، شکلات و نوشيدني هاي انرژي زاي جديد که در سوپر مارکت ها و باشگاههاي وزشي به چشم مي خورند، مي باشد. کافئين (و مواد شيميايي مشابهي که در چاي و شکلات ديده ميشوند) متابوليسم بدن را با اختلال مواجه کرده و فرايند هر گونه رژيم غذايي و کاهش وزن را با مشکل و اختلال مواجه مي سازد.

غذاهاي بسيار زيادي هستند که بايد از آنها اجتناب کرد و از سوي ديگر موادي هستند که بايد از آنها استفاده کرد، اما ليست بالا معمولاً مورد توافق بيشتر متخصصان است. 

اگر رژيم نداشته باشيد، مي توانيد از غذاهاي ذکر شده استفاده کنيد، اما بايد به خاطر داشته باشيد که يک زماني رژيم گرفته ايد و با مصرف اين غذا ها دو مرتبه اضافه وزن پيدا مي کنيد و ممکن است تمام زحمت هايتان به فنا رود .

***********************************************************نظرات،پيشنهادات و انتقادات خود را در باب اين مطلب و مطالب مربوطه و كل وبلاگ با ما به جريان بگذاريد.
در صورت دلخواه مي توانيد در نظر سنجي سايت شركت كنيد.
تمامي جزوات اين درس و ديگر دروس زيست شناسي توسط رضاغلامرضايي نوشته شده است و كپي برداري جهت استفاده در ديگر وبلاگها با ذكر منبع و لينك وبلاگ ما مجاز است در غير اينصورت مورد رضايت نويسنده نمي باشد.
از اينكه از وبلاگ ما بازديد كرديد متشكريم.
تهيه،جمع آوري و نوشته شده توسط وبسايت دنياي علمي ، آموزشي و سرگرمي


کلمات کليدي : ،،،،