»ارتباط چشمي مهمترين ابزار در ارتباط«


ارتباط چشمي شما چگونه است؟ پرخاشگر؟ ملايم و مهربان؟ جذاب؟ آيا با چشمهايتان مي توانيد کسي را دوست داشته باشيد؟ ارتباط چشمي هنري است که نياز به مهارت بسيار زياد دارد اما براي موثر بودن روابط، حياتي است. چطور مي توانيم ارتباط چشمي بهتري داشته باشيم؟

ارتباط چشمي، ارتباط اجتماعي لازم را براي فردي که به او گوش مي دهيد يا با او حرف مي زنيد فراهم ميکند. ارتباط چشمي زياد باعث مي شود ديگران تصور کنند فردي متجاوز هستيد؛ ارتباط چشمي کم هم باعث مي شود ديگران تصور کنند علاقه اي به صحبت هاي آنان نداريد. از اينرو ارتباط چشمي در برقراري ارتباط با ديکران مهارت بسيار زيادي را طلب مي کند. فروشنده ها، سياست مداران، و سخنگويان معمولاً بالاترين مهارت را در اين زمينه دار هستند.
اهميت ارتباط چشمي وقتي بر من آشکار شد که مجبور بودم براي مشاوره چشم در چشم افراد نگاه کنم. تجربه به من نشان داد که وقتي نگاهم را از آنها مي گرفتم، فرد صحبت خود را قطع مي کرد. و وقتي ارتباط چشميم را با او حفظ مي کردم، فرد با تصور اينکه صحبت هايش مورد علاقه و توجه من است، به حرف زدن ادامه مي داد.

علائم روحي ارتباط چشمي 

دست فروش ها معمولاً از اهميت ارتباط چشمي به خوبي آگاهي دارند چون براي فروش محصولات خود بايد مشتريان احتمالي را علاقه مند نگه دارند. وقتي شما به چيزي علاقه منديد يا چيزي توجه شما را جلب مي کند، مردمک چشمانتان گشاد ميشود و اين مي تواند علامت خوبي براي فروشنده باشد.
همچنين وقتي همسرتان از نظر جنسي توجه شما را جلب مي کند، باز هم مردمک چشمانتان گشاد مي شود و معمولاً بيشتر از حد نرمال به وي خيره مي شويد. من وقتي مجرد بودم هميشه از چشمهاي ديگران مي فهميدم که به من علاقه دارند يا نه.

ارتباطات روزانه و ارتباط چشمي 

همه ما در زندگي روزمره خود از ارتباطات چشمي استفاده مي کنيم، از اينرو بهتر است بهترين راه و روش براي استفاده از چشمانمان را ياد بگيريم. برخي موقعيت هاي خاص، استفاده متفاوتي از چشمان را طلب مي کند. براي مثال، وقتي مشغول مشاجره و دعوا هستيد، بهتر است که بتوانيد نگاه خيره تان را طولاني تر نگه داريد. وقتي مي خواهيد به کسي احترام بگذاريد بهتر است نگاهتان را پايين بيندازيد. وقتي کسي را دوست داريد بهتر است به عمق چشمان طرف مقابل خيره شويد.

***** 6راه براي تقويت و ارتقاء مهارت هاي ارتباط چشمي********

1. صحبت کردن با يک گروه:
وقتي با گروهي از مردم صحبت مي کنيد، خيلي خوب است که بتوانيد ارتباط جشمي مستقيم با شنونده هاي خود برقرار کنيد. اما اگر در صحبت ارتباط چشمي را فقط با يکي از اعضاء گروه حفظ کنيد، باعث مي شود بقيه شنونده ها ديگر به حرف هايتان گوش نکنند. از اينرو با هر جمله جديد بايد روي يکي از شنوده ها متمرکز شويد. با اين روش با همه افراد گروه صحبت خواهيد کرد و همه آنها را به گوش کردن علاقه مند مي کنيد.

2. صحبت کردن با فرد:
 
برقراري ارتياظ چشمي موقع حرف زدن با کسي بسيار عالي است اما اگر بخواهيد عميقاً به طرف مقابل خيره شويد، موجب ناراحتي فرد خواهد شد. براي مقابله با چنين مشکلي، هر 5 ثانيه يکبار ازتباط خود را قطع کنيد. اما حواستان باشد موقع قطع کردن ارتباط چشمي خود نگاهتان را پايين نيندازيد چون باعث مي شود فرد مقابل تصور کند حرفتان تمام شده است. درعوض به بالا يا به اطراف نگاه کنيد، طوري که انگار مي خواهيد چيزي را به ياد بياوريد.

3. گوش کردن به فرد:
موقع گوش کردن به صحبت هاي کسي اگر بخواهيد خيلي خيره به آنها نگاه کنيد، ممکن است صحبت کردن برايشان دشوار شود. تکنيکي که من موقع مشاوره با بيمارانم به کار مي گيريم، تکنيکي است که آنرا مثلث مي نامم. در اين تکنيک من 5 ثانيه به يک چشم، 5 ثانيه به چشم ديگر، و 5 ثانيه بعد به دهان فرد نگاه مي کنم و چرخه را همينطور دنبال مي کنم. اين تکنيک به همراه مهارت ها و تکنيک هاي گوش کردن ديگر مثل تکان هاي سر يا کلام هاي کوتاه تاييد بهترين راه براي نشان دادن علاقه خود به شنيدن حرف طرف مقابل است.

4. مشاجرات:
مشاجره و دعوا با کسي هم خود مهارت هاي خاص خود را مي طلبد. در چنين موقعيتي اگر بتوانيد نگاه خيره خود را به طرف مقابل نگه داريد، نشاندهنده قدرت شما خواهد بود. اما اگر موقع مشاجره به اطراف نگاه کنيد مطمئن باشيد که در بحث شکست خواهيد خورد. البته اين مسئله به اينکه به چه کسي دعوا مي کنيد هم بستگي دارد اما به طور کلي در مشاجرات و دعواها موقع حرف زدن يا گوش دادن بهتر است که به فرد خيره بمانيد. با اين روش احتمالاً طرف مقابل هم سعي خواهد کرد که به شما خيره شود. اما ميدان را از دست ندهيد و از نگاه هاي خيره او در نرويد. 

5. مجذوب کردن فرد:
وقتي سعي مي کنيد کسي را مجذوب خود کنيد و علاقه خود را نيز به آنها نشان دهيد، مي توانيد با چشمانتان حرف بزنيد و گوش دهيد. وقتي کسي که دوستش داريد صحبت مي کند، از کل صورت بعنوان نقطه کانوني استفاده کنيد. به چشمانشان نگاه کنيد، به آنچه مي گويند گوش دهيد، در مواقع مناسب لبخند بزنيد، در مواقع مناسب ابروهايتان را بالا ببريد، و...اگر احساس کرديد که به آنها خيره شده ايد، نگاهتان را به سمت نقاط ديگر صورتشان مثل لب ها، گونه ها، بيني معطوف کرده و دوباره به سمت چشمها برگردانيد. لبخند زدن موقع گوش دادن به کسي راهي بسيار عالي براي نشان دادن علاقه تان به صحبت هاي آنان است. البته مراقب باشيد وقتي حرف هاي غمگين به شما مي زنند به آنها لبخند جواب ندهيد. بايد هم با چشمانتان و هم با گوش هايتان به حرف هاي طرف مقابل گوش دهيد.

6. دوست داشتن فرد:
من و همسرم معمولاً نگاه هاي خيره طولاني به همديگر مي اندازيم و گاهي اوقات نگاه کردن بدون بر زبان آوردن حرفي بسيار تاثيرگذار خواهد بود. اينکار ارتباطي عميق بين ما ايجاد مي کند. در چنين موقعيت هايي براي عمق دادن به نگاه خود مي توانيد تصور کنيد که به درون بدن فرد مقابل رفته ايد و روحتان به همديگر عشق مي ورزد. حس کنيد که مي خواهيد روح آنها را لمس کنيد. اينکار باعث ترشح آدرنالين در بدن شده و مردمک هايتان را گشادتر مي کند.


تهیه،جمع آوری و ویرایش شده توسط وبسایت دنیای علمی ، آموزشی و سرگرمی


کلمات کليدي : ،،،،