»حقايقي در مورد تخم مرغ«

اسـم تـخـم مـرغ در يـکـي دو دهـه اخـيـر بد در رفته است. کـارشناسان سلامتي معتقدند که براي سلامت قلب مضر اسـت، و خـلاصـه اين کــه موضوع بحث و انتقاد بسياري از مـنـتـقدان مـي بـاشنـد. امـا آيـا بـه راسـتي دوست سفيد رنـــگ ( و گاهي قهوه اي) ما برايمان اينقدر مضر است؟ به تـازگي بسـيــاري از سازمانهاي بهداشتي به دفاع از فوايد تخـم مـرغ پــرداخته اند. پس ما بايد کدام يک از حرف ها را قبول کنيم؟ اگر مضر هستند پس چرا مجددا درمورد خواص
آنها تبليغ مي شود؟

تصور نادرست در مورد تخم مرغ 

سـابق بر اين تصور مي شد که تخم مرغ کلسترول خون را افزايش مي دهد. و همانطور که مي دانـيـد کلســـترول بالا باعث ايجاد سکته قلبي ميـشود. زرده تخم مرغ به تنهايي شامل 5 گرم چربي مي باشد که براي متخصصين تغذيه کافي است که ادعا کنند تخم مرغ باعت ايجاد تسدد شراين مي شود. 
يک تصور نادرست ديگر اين است که مردم فکر مي کنند کلسترول همان چربي است. اين امر درست نيست. کلسترول يک ماده مومي شکل است که از نظر ظاهري کمي شبيه به چربي مي باشد اما خصوصيات متفاوتي با آن دارد. دانشمندان امروزه به اين نتيجه دست پيدا کرده اند که کلسترول در بسياري از غذاها وجود دارد و کلسترولي که در خون مشاهده مي شود با آنچه که قبلا تصور مي شد تفاوت هاي بسياري دارد. بنابراين براي حل کردن راز تخم مرغ بايد مطالبي در مورد کلسترول بدانيم.

کلسترول  

پيش از هر چيز بايد بدانيد که کلسترول لزوما چيز بدي نيست. بدن انسان براي حفظ ديواره سلولي، تجزيه بافت اعصاب و توليد ويتامين D به کلسترول نياز دارد.
 ضمنا دو نوع کلسترول وجود دارد: کلسترولي که در غذاها وجود دارد و ديگري کلسترول خون. که هر دو از اهميت ويژه اي برخوردار مي باشند.
کلسترول غذايي را مي توانيد در غذاهايي نظير: گوشت قرمز، گوشت سفيد، غذاهاي دريايي، تخم مرغ و لبنيات پيدا کنيد. کلسترول نوع دوم ( کلسترول خون) در کبد توليد مي شود و با جريان خون به تمام نقاط بدن مي رسد. کلسترول خون خود به دو زير مجموعه تقسيم بندي مي شود: ليپو پروتيين هاي متراکم (HDL) و ليپو پروتيين هاي کم تراکم (LDL).  LDL به اين دليل که به ديواره شريان هاي خوني مي چسبد به عنوان کلسترول بد شناخته مي شود.
چيزي که واقعا بد است ميزان ليپو پروتيين هاي کم تراکمي است که در خون وجود دارد. مقدار بيش از اندازه آن باعث ايجاد ناراحتي هاي قلبي مي شود. دانشمندان اخيرا به اين نتيجه رسيده اند که مصرف غذاهايي که داراي کلسترول هستند ميزان کلسترول خون را افزايش نمي دهند. حداقل مي توان گفت که تعدادي از کارشناسان با اين نظر موافقند ( مثل هميشه عده اي مخالف وجود دارد.)

بر اساس يکي از تحقيقاتي که دکتر وندا هاول به همراه همکارانش در دانشگاه آريزونا انجام داده است، در طي يک مطالعه آماري که در طول 25 سال به پايان رسيد به اين نتيجه رسيده اند که مصرف کلسترولي که در لبنيات وجود دارد به هيچ وجه کلسترول خون را بالا نمي برد. اين تحقيق همچنين حاکي از آن است که افرادي که داراي رژيم غذايي کم چربي بوده و حتي روزي 2 تخم مرغ مصرف مي کردند هيچ نشانه اي از افزايش کلسترول در خون آنها مشاهده نشده است.
بنابراين چه چيزي باعث افزايش کلسترول خون مي شود؟ يکي از تئوري ها بر اين اصل استوار است که چربي هاي اشباع شده عامل افزايش کلسترول مي باشند. از سه نوع چربي که وجود دارد ( اشباع شده، اشباع حلقه اي و اشباع نشده) تنها نوع اشباع شده آن باعث افزايش کلسترول و در نتيجه ميزان LDL مي باشند. تخم مرغ داراي چربي هاي اشباع نشده مي باشد که مي تواند ميزان کلسترول بد خون را کاهش دهد، به شرط اينکه مصرف آنرا جايگزين غذاهايي با چربي هاي اشباع شده نماييد.

غذاهاي خوشمزه 

تخم مرغ يک غذاي کاملا مغذي است. فقط از چربي (زرده) و پروتئين (سفيده) تشکيل نشده، بلکه مقادير بسيار زيادي از ويتامين ها و مواد معدني مورد نياز بدن نيز در آن يافت مي شود که از جمله آنها مي توان به نکات زير اشاره کرد... 

ويتامين ها :

A: مناسب براي پوست و رشد
D: با توليد کلسيم مقاومت استخوان ها را افزايش مي دهد 
E: از سلول ها در برابر فرايند اکسايش جلوگيري مي کند
B1: باعث آزاد شدن انرژي موجود در کربوهيدرات ها مي شود
B2: انرژي موجود در چربي ها و پروتئين ها را آزاد مي کند
B6: سوخت و ساز پروتئين در بدن را بهبود مي بخشد  
B12: در ساختار بافت هاي عصبي و سلول هاي خوني نقش مهمي دارد 

مواد معدني:

آهن: در ساخت گلبول هاي قرمز خون بسيار موثر است 
روي: به تعادل آنزيم ها کمک کرده و فرايند بلوغ را تسريع مي بخشد
کلسيم: مهمترين ماده معدني در تقويت استخوان و دندان
يد: ترشح هورمون ها تيروئيد را کنترل مي کند
سلنيوم: مانند ويتامين E از سلول ها در برابر فرايند اکسايش محافظت مي کند

بهترين نوع پروتئين 

اگر موارد بالا براي شما کافي نيست بايد اين را هم اضافه کنيم که در سفيده تخم مرغ انواعي از خالص ترين پروتيين ها وجود دارد. آنقدر مغذي است که دانشمندان زماني که ميخواهند پروتئين ساير غذاها را محاسبه کنند، پروتئين سفيده تخم مرغ را به عنوان استاندارد در نظر مي گيرند. "ارزش غذايي" آن (مقياسي است براي تعيين فايده پروتئين رشد) 39.7 مي باشد. اين در حالي است که ارزش غذايي شير، گوشت و برنج به ترتيب 84.5 ، 74.3 ، و 64 مي باشد.

هر چه ارزش غذايي بالاتر باشد پروتيين بهتر جذب مي شود. به همين دليل است که بدن سازها در رژيم غذايي خود از سفيده تخم مرغ استفاده مي کنند. زماني که شخص، به عنوان نمونه گوشت مصرف مي کند، تمام پروتيين آن به طور خالص مصرف نمي شود. پروتئين يک ماده مرکب مي باشد. به اين دليل است که کارشناساني که براي بدن سازها پروتئين مصنوعي مي سازند هميشه از سفيده تخم مرغ در فراورده هاي خود استفاده مي کنند. همانطور که مشاهده مي کنيد هر عدد تخم مرغ معمولي حاوي 6.3 گرم پروتئين مي باشد.

چگونه تخم مرغ را بخوريم

کارشناسان معتقدند با اينکه تخم مرغ داراي ميزان کمي چربي هاي اشباع شده است بيش از روزي 2 عدد از آنها را نبايد مصرف کرد. زرده تخم مرغ داراي چربي مي باشد که اگر چه اين چربي ها باعث بالارفتن کلسترول خون نيستند اما اگر بيش از اندازه از آنها مصرف شود مشکلات ديگري را براي فرد ايجاد مي کنند. مسمويت از طريق تخم مرغ هر ساله 5000 نفر را به کام مرگ مي برد. 1 تخم مرغ از هر 10000 عدد به سالمونلا آلوده است. به همين دليل شما نبايد هيچ گاه آنها را به طور خام مصرف کنيد، و يا اينکه در شير مخلوط کرده و يا به طور خام ببلعيد.

بهترين روش براي طبخ تخم مرغ بستگي به غذايي که دارد که مي خواهيد درست کنيد. سازمان غذايي آمريکا اعلام مي کند که دماي طبخ تخم مرغ نبايد بيش از 250 درجه فارنهايت باشد. اگر بر روي تخم مرغ قسمت هاي آبکي و شلي وجود داشته باشند بدين معناست که پخت به طور کامل انجام نشده است. 

به به ، تخم مرغ 

بنابراين شما با تمام حقايق در مورد اين ماده خوراکي و مفيد آشنا شديد. زماني دشمن شما بود اما حالا يکي از دوستان جدا نشدني شماست که بسيار مغذي بوده و آنقدرها هم که تصور مي کرديد مضر نيست. حاوي مقادير زيادي پروتئين بوده و طرز تهيه آن بسيار ساده مي باشد و يک غذاي طلايي طبيعي است... البته اگر در خوراک آن زياده روي نکنيد.

تهيه،جمع آوري و يرايش شده توسط وبسايت دنياي علمي ، آموزشي و سرگرمي

پيشنهادات،انتقادات و نظرات خود را در باب اين مطلب و مطالب مربوطه به اين موضوع و يا كل محتواي وبلاگ،براي ما ارسال كنيد.
در صورت دلخواه در نظرسنجي سايت شركت كنيد
در صورتي كه لينك هاي سايت و يا هر گونه نقص و مشكلي در كار با سايت ما برايتان پيش آمد فورا به ما گزارش دهيد.ما پيگير نظرات شمائيم.


کلمات کليدي : ،،،،،،،