جايگاه ويژه شنا


با شنا فشار زيادي متحمل نخواهيد شد و به راحتي مي توانيد به تناسب اندام برسيد.           آناهيتا خاطرات بسيار زيادي از کودکي خود دارد، مي توان گفت که بيشتر اوقات به شنا مشغول بوده و تمام تابستان را در استخر به شنا کردن اختصاص مي داده. او بعدها غريق نجات شد و در روزهاي گرم تابستان هزاران نفر را از اعماق آب ها نجات داد. او از دوران دبيرستان براي حفظ تناسب اندام خود، به شنا روي آورد. 
اما از دو سال پيش همه چيز تغيير کرد. او در سن 31 سالگي وزنش به 100 کيلو گرم افزايش پيدا کرد و به مدت 10 سال ورزش و به ويژه شنا را به طور کلي کنار گذاشت. سرانجام يک برنامه کاهش وزن گرفت و تصميم گرفت که مجدداً ورزش و نرمش را از سر بگيرد.
او مي گويد: "مردم به من پيشنهاد مي کردند که بايد بدوم و پياده روي کنم، اما زمانيکه اين کار را انجام مي دادم، زانوها و مچ پاهايم درد مي گرفتند. با خودم فکر مي کردم که من مجبور هستم ورزش کنم، اما چه ورزشي را انتخاب کنم که به آن علاقمند باشم و بتوانم بيش از آنچه لازم است آنرا انجام دهم، چرا که علاقه سبب مي شود شما با اشتياق بيشتري نرمش مورد نظر را انجام دهيد." 
او شنا کردن را انتخاب کرد. به استخر رفت و با خودش تصميم گرفت که حداقل يک دور طول استخر را شنا کند.
او اظهار مي دارد: "هر هفته احساس مي کردم که قوي و قوي تر مي شوم. شنا واقعاً بدون اينکه هيچ گونه مشکلي برايم ايجاد کند، مرا نيرومند تر مي کرد و شماي کلي بدنم را نيز متعادل مي ساخت.  
آناهيتا که در سالن آرايش کار مي کرد، باز هم به واقع ارزش شنا کردن را نميدانست، تا اينکه در يک سفر کاري متوجه شد: (از زبان خودش بشنويم؛): "من در حال حمل چمدان هايم بودم که متوجه شدم اين کار برايم خيلي ساده شده و ديگر مجبور نيستم مانند گذشته نفس نفس بزنم و فشار بيش از اندازه اي روي من وارد شود." 

با بدن خود خوب رفتار کنيد 

دکتر "رابرت راجرز" فيزيولوژيست و مدير لابراتوار ورزشي دانشگاه نيومکزيکو، معتقد است که شنا براي همه افراد به ويژه کساني که محدوديت هاي جسماني داشته و قادر به انجام ساير ورزش دکتر رابرت در ادامه اضافه مي کند که: "شنا ورزشي است که در آن تمام عضلات بدن به کار گرفته شده و براي بيماران رماتيسمي، و کسانيکه اضافه وزن دارند، مناسب ميباشد. 

شناور بودن در آب سبب مي شود يک تناسب عمومي به بدن القا شود، فشار آب سبب مي شود مفاصل سفت شده و خطر آسيب رسيدن به بدن در مقايسه با ورزش هايي که در خشکي انجام مي شود پايين بيايد. زمانيکه در آب شناور هستيد، بدن تنها 50% از وزن اصلي خود را تحمل مي کند، در اين حالت وزن سينه 25% تا 30% شده و وزن گردن نيز به 10% کاهش پيدا مي کند. 

ورزشکاران براي بهبود آسيب هايي که در طول مسابقات به آنها وارد مي گردد و همچنين براي رهايي از دردهاي مفصلي، شنا را انتخاب مي کنند. افرادي که دچار رماتيسم و يا ساير ناتوانايي هاي جسمي هستند، مي توانند با استفاده از شنا، هم تناسب اندام خود را حفظ کنند و هم درد خود را تا ميزان بسيار زيادي کاهش دهند. شنا همچنين براي افرادي که دچار بيماري هايي هستند که ممکن است در اثر فعاليت هاي شديد بدني افزايش پيدا کند، نيز مثمر ثمر واقع خواهد شد. حتي به افرادي که دچار آسم هستند نيز توصيه مي شود که از بين ورزش هاي متفاوت شنا را انتخاب کنند. چراکه هواي مرطوب و گرم سبب مي شود تحريک کمتري در مجاري تنفسي آنها ايجاد شود.  

فوايد شنا در تناسب اندام

نه تنها در هنگام شنا فشار زيادي به بدن وارد نمي شود، بلکه بهترين راه براي ايجاد تناسب اندام نيز محسوب مي شود . هنگام شنا کردن تمام عضلات بدن به کار گرفته مي شوند که در اين ميان مي توان به ماهيچه هاي شانه، کمر، شکم، پا، باسن، و ران اشاره کرد و از آنجايي که مقاومت آب 12 برابر هواست، سبب مي شود که قدرت و نيروي فرد افزايش پيدا کند. شنا کردن هم سبب افزايش نيروي جسماني مي شود و هم دستگاه تنفسي را تقويت مي کند که با توجه به اين مطلب کمتر ورزشي را مي توان پيدا کرد که شامل چنين مزايايي باشد.

اما آيا شنا مي تواند به شما در کاهش وزن کمک کند؟


دکتر رابرت در اين زمينه مي گويد: "سؤالات مختلفي در اين مورد مطرح مي شود و اغلب افراد سؤال مي کنند که شنا چگونه مي تواند به سوختن کالري کمک کند؟"
تحقيقاتي در اين زمينه انجام شده که حاکي از آن است که کاهش وزن از طريق شنا کردن قدري مشکل است. زمانيکه در آب غوطه ور مي شويم، اين فرورفتگي در آب سبب مي شود که متابوليسم بدن کاهش پيدا کند، زمانيکه متابوليسم آرام شود، بدن نياز به کالري کمتري پيدا مي کند و بالطبع ميزان کمتري از کالري سوخته ميشود.  
در حاليکه رابرت چنين نظريه اي را بيان مي کند در پايان مي افزايد که البته اين نتيجه نيازمند تحققات بيشتر است و هنوز به طور قطعي نمي توان ادعا کرد که شنا به درد کاهش وزن نمي خورد؛ اما بد نيست نظريه محققان ديگر را نيز بشنويم: آنها معتقدند که شنا نيز مانند ساير ورزش ها نياز به ممارست و تداوم داشته و براي بدست آوردن نتيجه مطلوب بايد از يک برنامه مدون استفاده شود."  
پژوهشگران معتقدند که براي کاهش وزن از طريق شنا، ابتدا بايد يک مرحله تند و با فشار زياد (سرعتي) را انجام دهيد، سپس فشار خون را پايين آورده، وارد يک مرحله کند و استقامتي شويد.
اگر طبق اين دستور العمل شنا نکنيد، مثل اين است که در حال پياده روي نرم و آهسته هستيد.

"سو نلسون" کارشناس ورزش هاي آبي در مؤسسه ورزش هاي آبي کلورادو، آمريکا، اظهار مي دارد که بيماران چاق بسيار زيادي را از طريق شنا درمان نموده. او مي گويد: " مردي 250 کيلويي به من مراجعه کرد که دچار رماتيسم مفصلي نيز بود. من او را به عنوان يکي از کارکنان مجموعه پذيرفتم و او موفق شد 150 کيلو از وزن خود را کم کند." 

از کجا بايد شروع کرد

محققان معتقدند که براي شروع مي توانيد مربي شنا بگيريد يا به استخر هاي گروهي ملحق شويد. البته برخي از استخر ها هستند که نام "حرفه اي" را به ابتداي اسم مجموعه ورزشي خود اضافه کرده اند؛  
نبايد کلمه "حرفه اي" شما را به اشتباه بيندازد و تصور کنيد که فقط افرادي که شنا را به طور کامل بلد هستند مي توانند به اين استخر ها وارد شوند؛ نه! اين مجموعه ها دوره هاي ابتدايي، متوسط و پيشرفته را برگزار مي کنند و حتي کلاس هاي تفريحي نيز دارند.
در جلسات اول، انجام حرکات ريتميک شنا و نفس گيري قدري مشکل به نظر ميرسد. مربيان شما را به تدريج با نحوه درست انجام حرکات و نفس گيري آشنا مي کنند. آنها در هر زمان به طور مجزا بر روي يک مبحث تمرين مي کنند.   

اگر جزء افراد مبتدي هستيد، به آرامي شروع کنيد؛ ابتدا مي توانيد تنها براي 10 دقيقه شنا کنيد. با 3 تا 5 مرتبه تمرين در طول هفته، مدت زمان شنا کردن را به 30 دقيقه برسانيد. البته در اين نيم ساعت بايد گرم کردن و سرد کردن را نيز بگنجانيد. در زمان باقيمانده هم بر روي قدرت، سرعت، و کيفيت ارائه کار خود تمرکز کنيد.  

سو مي گويد: "من واقعاً مبتدي ها را تشويق مي کنم، ياد گرفتن شنا نيازمند مدت زمان زيادي است؛ ما روي خاک زندگي مي کنيم به همين دليل آب برايمان کمي غريب و ناآشنا است." راههاي بسيار زيادي وجود دارد که مي تواند به شما کمک کند از پس شنا کردن بر بياييد. مي توانيد حرکات را بر روي تخته شنا انجام دهيد و در امتداد طول استخر راه برويد و حرکات را در خشکي اجرا کنيد. 
سو معتقد است که مبتدي ها مي توانند وارد قسمت کم عمق شوند و با راه رفتن تنها حرکات دست را اجرا کنند. سپس سر خود را نيز در آب فرو ببرند و نفس گيري را نيز تمرين کنند.
يک لباس شناي راحت و عينک مناسب از ملزومات کار به شمار مي رود. اگر احساس مي کنيد که هنوز نمي توانيد سر خود را درون آب فرو ببريد، مي توانيد بعداً از عينک استفاده کنيد.

انتخاب صحيح

زمانيکه آناهيتا، 2 سال پيش تصميم گرفت هفته اي 2 مرتبه شنا کند، قادر نبود هيچ ورزش ديگري را انجام دهد. اما هنگاميکه 10 کيلو از وزنش کم شد و سيستم تنفسي او نيز در شرايط بهتري قرار گرفت، توانست پياده روي کرده و به تدريج دويدن را نيز امتحان کند. او امسال قصد دارد که در مسابقات سه گانه بانوان (شامل دو 100متر، پرش ارتفاع، و پرتاب وزنه) شرکت کند.
براي آناهيتا شنا بهترين انتخاب به شمار مي رود.  
‌او معتقد است: "براي بدست آوردن تناسب اندام، شنا بهترين انتخاب است و براي بدن نيز هيچ گونه مشکلي ايجاد نمي کند. احساس مي کنم که اين ورزش باعث ايجاد آرامش نيز مي شود."
  
"زمانيکه گوش گير ها را در گوشتان قرار مي دهيد، و کلاه شنا را بر سر ميگذاريد، فقط شماييد و آب؛ تلفن همراه يا.. وجود ندارد و همه چيز بي رنگ مي شود.".کلمات کليدي : ،،،،،،،